Domů » Výtvarná příprava na střední školy

Výtvarná příprava na střední školy

PROSÍM, NENECHÁVEJTE PŘÍPRAVU NA POSLEDNÍ CHVÍLI, DEJTE DĚTEM ALESPOŇ ROK ČASU, TO ZNAMENÁ, ZAČNĚTE SE PŘIPRAVOVAT PŘED KONCEM PRVNÍHO POLOLETÍ 8. TŘÍDY. PŘIPRAVUJI SAMOZŘEJMĚ I DEVÁŤÁKY, ALE VŠECHNO PAK JE HODNĚ NAHUŠTĚNÉ A NENÍ TOLIK ČASU NA TO VŠE VSTŘEBAT.

 

Pro koho je výtvarná příprava na střední školy určená? Je pro ty, kteří se chtějí systematicky připravit na talentové přijímací zkoušky na uměleckých školách a školách, kde je výtvarná příprava vyžadovaná – například pedagogické školy.

První, koho jsem připravila na střední školu jsem byla já. Nechodila jsem do ZUŠ ani na přípravku na střední škole, ale intenzivní přípravě se na talentové zkoušky věnovala asi půl roku dopředu, takže vím, že je to možné, ale nedoporučila bych to ;). 

Je možné se za půl roku připravit na talentové zkoušky?

Věřím tomu, že kreslení, malování i jiné výtvarné tvoření je něco, co se může naučit každý. Ano, pokud má někdo talent a ve třinácti nakreslí perfektní autoportrét jako Albrecht Dürer, má to možná snazší, ale je to řemeslo. Proč nikdo nepochybuje o tom, že umí fotit, ale myslí si, že kreslit by se nikdy nenaučil? Kreslení je základ, jde o koukání a propojení toho, co vidíme s tím, co dělá naše ruka na papíře. Pokud vidíte, že to, co jste nakreslili není dokonalá kopie podoby toho, co jste chtěli nakreslit, jste na dobré cestě – vidíte!

Zpět k mé otázce. Za půl roku se dá udělat kus práce, připravit se jde, ale jde o Vaše odhodlání, chuť pracovat a vytrvalost.

A o tom celá příprava je. Nenaučíte se kreslit za jednu hodinu, je to systematická práce, je to jako trénink, musíte vyvinout svaly – já když dlouho nekreslím, taky mi to pak hned nejde, musím chvíli trénovat, uvolnit ruku a tak.

Jak hodiny vypadají?

Přijdete za mnou do ateliéru, nebo já za Vámi. Postavíme zátiší a začneme kreslit. Na začátku chci vždy vidět, jak pracujete sami, jak se koukáte, jak jste daleko. Pak Vám do toho začnu mluvit. Upozorňuji na věci, kterých si máte všímat a čeho se vyvarovat. Do výkresů se žákům snažím nekreslit, raději si vezmu svůj papír a na něm ukážu, co mám na mysli. Každá škola má trochu jiné požadavky k talentovým zkouškám, takže příprava je individuální a odvíjí se of toho, na jakou školu se chcete hlásit. Během příprav trénujeme hlavně to, co budete muset předvést u zkoušek, případně pracujeme na domácích pracech. A taky dávám domácí úkoly – většinou se jedná o malé úkoly, které jsou na pár minut, ale jak jsem už říkala, ruku je potřeba vycvičit, kdybyste kreslili jen jednou týdně, Váš postup bude velmi pomalý.

Jak jsou hodiny dlouhé?

Hodiny přípravy trvají 90 – 120 minut, ideální je, když se vidíme alespoň jednou týdně.

Kolik hodiny stojí?

Cenu za výuku mám u všech individuálních hodin stejnou. 450 Kč/60 minut

Na způsobu platby se domluvíme. Je možné zaplatit po každé lekci hotově nebo měsíčně na účet.

Na jaké školy připravuji?

Připravuji žáky na střední školy grafické, fotografické a pedagogické.

Zapomněla jsem na něco, máte otázky nebo se chcete rovnou přihlásit?

Pište prosím na mail: vytvarno@alzbetakopriva.cz

 

Práce žáků z přípravy na střední školy